• none
  • none
  • none
  • none

SESSİZ, SAKİN VE ELEKTRİKLİ

Başlıktaki tüm özellikler ve daha fazlası Renault’nun yeni gözdesi ZOE’de var. Bu küçük araba ile ilgili o kadar çok anlatacak şey var ki!!!

Dünyada elektrikli araçlarda ilk seri üretimi yapan Renault, ilk kez 2012 Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilediği %100 elektrikli motora sahip ZOE’yi Eylül ayında ülkemizde satışa sundu.

Alaçatı’da gerçekleşen lansmanında test ettiğim ZOE’den oldukça etkilendiğimi itiraf etmeliyim. Tüm elektrikli araçlar gibi dışarıya egzost dumanı, zehirli gaz ve koku yaymıyor. Çevre dostu araçta motor olmadığı için içeride de herhangi bir sarsıntı veya gürültü olmuyor. Benim gibi İstanbul’da yaşayan ve hayatını trafikte geçirenler için müthiş bir özellik. Ne kadar beklerseniz bekleyin aracın içinde titreyip durmuyorsunuz :) Bu kadar sessiz oluşu yayalar için dezavantaj yaratabilir tabiî ki. Araç sesi olmadığı için size yaklaşan bir araç olduğunu fark edemeyebilirsiniz. Ama Renault bunu da düşünerek, yayaları yaklaşmakta olan bir araç olduğu konusunda uyaran 3 farklı dış ses (Pure, Glam, Sport) tasarlanmış. Sürücü belirlenen 3 ses arasında seçim yapabiliyor.

Sürüş tarzına ve hava koşullarına bağlı olarak şehir içinde günlük kullanımda 100 ila 150 kilometrelik menzil sunuyor. Sürüşün bana göre en keyifli kısmı ise; hız kesme ve frenleme anında ortaya çıkan kinetik enerjiyi depoluyor olması ve pili şarj etmeye başlaması. Tıpkı bilgisayar oyunları gibi şarj süresini uzatmak sürücünün elinde.

Su damlasından ilham alarak tasarlanan ZOE’nin iç tasarımında ise ZEN’in dinginliği hissediliyor. Pastel ve dinlendirici renklerle oluşan huzur verici ambiyansı, ev mobilyalarından esinlenen ve otomotiv endüstrisinde pek kullanılmayan yumuşak dokunuşlu malzemeden yapılan iç tasarımı özellikle kadın sürücüleri oldukça etkileyeceğe benziyor.

Pürüzsüz ve akıcı hatlara sahip ZOE, logoda, farlarda ve koyu renkli camlardaki mavi renk efekti ile hemen göze çarpıyor. Dış tasarımda, tasarımcıya olan sadakatin nefis bir örneği olarak; arka dış kapı kolu üzerine yerleştirişmiş başparmak izi dış tasarımcısı Jean Semeriva’ya ait.

Güvenlik testlerinden 5 yıldız alan ZOE, 30 dakika ila 9 saat arasında tamamen şarj edilebiliyor.

Gelecek nesillere daha yaşanabilir bir Dünya bırakmak için ZOE gibi çevre dostu arabalara ihtiyacımız var.

 

 

Ceyda Akyol