• none
  • none
  • none
  • none
  • none
  • none

KENDİSİ MARJİNAL, OTOMOBİLLERİ KLASİK!!

Klasik otomobil meraklıları için Ali Gökhan Yazıcı ile çok keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Kendisi tam bir klasik tutkunu, 20’ye yakın birbirinden güzel otomobilin sahibi. Tabi böyle otomobillere sahip olmak için onların dilinden iyi anlamak gerekli. Bunun içinde Ali Bey’in bir garajı var ve otomobillerin bütün bakım, onarım… işlerini kendisi bizzat yapıyor.

Otomobili ilk kez 9 yaşında kullanmış. Evet evet yanlış duymadınız, bende ilk duyduğumda çok şaşırmıştım ama merak böyle bir şey işte.  19 yaşında da ehliyetini almış.

Babasının tam aksine kendisinin otomobillere çok meraklı olması ve otomobil konusunda ki becerisi, babasının da ona karşı güvenini arttırmış olacak ki 14 yaşından sonra babası neredeyse hiç otomobil kullanmamış. Hep Ali Bey kullanır olmuş.

Yazımızın başında dedik ya kendisi marjinal diye. Klasik otomobiller ne kadar sakin ve ağırsa, Ali Bey’de bir o kadar hareketli ve hızı seviyor aslında. 1992 yılında başlayan Ralli macerasında bu güne kadar oldukça fazla derecesi var. Garajda ödüllerin olduğu bölümü görseydiniz ne demek istediğimi daha iyi anlardınız. Şu sıralar yeni tutkusu ise Off Road yakın zamanda yapılacak yarışlara hazırlanmaya başlamış bile.

“1964 model Triumph MK1 Spitfire” Ali Bey’in gözbebeklerinden. Nasıl olmasın ki alev alev yanan kırmızı rengi ile bu otomobile karşı koymak imkansız. Tabi bu rengi elde etmek o kadarda kolay olmuyor. Görmüş olduğunuz modelde 16 kat boya var. Tamamen orijinal. Zaten o dönem sadece 3 renk üretilmiş.

Ali Bey’in otomobil ile karşılaşması da oldukça ilginç. Okumak için yurt dışına gidip 10 yıl orada yaşamış. Triumph Spitfire’ı ilk yurt dışında okurken görüyor. Sanırım aklından çıkmıyor ki gümrükte görür görmez arkadaşlarının da vesilesi ile almaya karar veriyor. Aslında otomobil oldukça uzun süre gümrükte kalmış. O güne kadar pek talibi de çıkmamış, sanki Ali Bey’i bekliyor gibi.

O dönemler ithalat yasak ve gümrük çok sıkı olduğu için otomobilin parçalarını, her yurt dışına gidiş gelişinde tek tek getirmiş. Anlayacağınız müthiş bir emek var bu otomobilde.

Triumph Spitfire orijinalinde sağdan direksiyonlu fakat ilk ihraç edilecek modellerden olduğu için üreticiler göstergeleri ortada konumlandırmış. Böylece satılacak ülkeye göre direksiyonun sağa veya sola geçiş yapılması sağlanmış.

Triumph Spitfire o  tarihler için motor kapasitesi oldukça yüksek bir otomobil. 140 km hıza çıkabiliyor. Zaten yapılış amaçlarından biride otomobil yarışlarına katılabilecek kapasitede olması.

Eskiden yarışlar esnasında otomobilleri hafifletmek için ön camlar çerçevesiyle birlikte çıkartılırmış. Bu modelde de ön cam çerçevesiyle beraber çıkabiliyor. Tamamen el yapımı,  1.200 motor ve 58 beygir.

Zamanında yaklaşık olarak 1.500 adet üretilmiş. Fakat MK1 olarak İngiltere’de dahil olmak üzere orijinal duran ve şuanda yürüyen sadece 200 civarında model olduğu tahmin edilmekte.

Ali Bey “şimdi ki otomobiller için lüks ama konforlu değil” diyor. Bunu anlamanız için gerçek bir klasik otomobilin koltuğuna oturmanız gerek. İşte o zaman ne demek istediğini anlayabilirsiniz.

Bu keyifli sohbet için kendisine çookkk teşekkür ediyoruz. İlerleyen zamanlarda yeni otomobilleri ile Ali Bey’i tekrar misafir etmek isteriz.

Sevgiler,