İYİ Kİ DOĞDUN LAMBORGHINI

1963’de Ferruccio Lamborghini’nin, İtalya’nın Sant Agata Bolognese isimli küçük bir köyünde kendi adını taşıyan otomobil fabrikasını kurmasıyla başlayan ve insanların rüyalarını süsleyen bir otomobil markası haline gelen Lamborghini tam 50 yaşında.

Ferruccio Lamborghini Ferruccio Lamborghini signature

Spor otomobil üreticileri arasında prestiji bir yere sahip olan Lamborghini geride bıraktığı yarım asrı sadece 100 adet üretilecek özel bir Aventador (Lamborghini Aventador LP720-4 50th Anniversario) serisiyle kutluyor. Böylece üretilen araçların her biri koleksiyon parçası değeri kazanıyor.

Üretilen ilk Lamborghini‘den bu yana markanın müşterilerinin en çok tercih ettiği renk olan sarı, özel Aventador‘da “Mayıs Sarısı” adıyla özel bir tonda sunulurken, bu renk seçeneği sadece doğum günü Aventador‘unda olacak.

lamborghini-aventador- 3car and fashion

Standart halinde bile nefes kesici bir otomobil olan Aventador, 50′nci yıla özel seride 6.5 lt’lik V12′sinden 700 yerine 720 HP güç çıkartıyor. Güç artışı için sadece işletim sistemine müdahale eden Lamborghini mühendisleri, bu sayede özellikle ara hızlanmalarda daha seri tepkiler hedeflerken, aracın 2.9 saniyelik 0-100 km/s hızlanması ve 350 km/s’lik maksimum hız değerleriyse standart versiyonlarla aynı. İtalyan spor otomobil üreticisinin geride bıraktığı 50 yılı simgeleyen Aventador 50° Anniversario Edition’ın karoserinde yapılan değişikliklerle aracın standart modellere göre aerodinamik verimliliği yüzde 50 arttırılmış.

lamborghini-aventador- car and fashion

Şanghay Otomobil Fuarı’nda sergilenecek olan Aventador LP 720-4 50° Anniversario Edition’la birlikte markanın bugüne kadar en çok satılan modeli olan ve Gallardo‘nun da bir 50. yıl versiyonu ilk kez Şanghay’da sahne alacak. Bu model aynı zamanda bir bitişi de simgeliyor. Zira Gallardo bu yılın sonunda emekliliğe hazırlanırken, son modellerde manuel şanzıman sunulacak. Gallardo bununla birlikte manuel şanzımanın kullanıldığı son Lamborghini olacak.

Kaynak: Otohaber