• none
  • none
  • none
  • none
  • none
  • none

Audi Q2 ile Zürih’te

Audi SUV ailesinin en yeni üyesi olan ve segmentin kurallarını değiştirecek heyecan verici modeli Audi Q2 ‘yi 12-14 Temmuz tarihleri arasında İsviçre’nin en büyük şehri Zürih ‘te düzenlenen keyifli bir lansman ve test sürüşü ile tanıma fırsatımız oldu.

İstanbul’da ki sıcak ve bunaltıcı havanın aksine Zürih’te serin ve zaman zaman yağışlı bir hava vardı. Yazın ortasında 2 günde olsa bahar serinliği yaşamak hepimize iyi geldi.

Şehre ayak basar basmaz ilk olarak şehrin içinde yer alan Limmat nehrinde keyifli bir tura başladık ve bizim için özel hazırlanan yemekler eşliğinde şehirle ve lansmanla ilgili ön bilgileri aldık. Bu muhteşem şehirde test sürüşü yapacak olmamız benim için oldukça heyecan vericiydi.

O gece dinlendikten sonra ertesi gün sabah erkenden basın brifing toplantısı ve test araçlarını almak üzere Duebendorf Havva Üssüne doğru yola çıktık. Yeni Audi Q2 ile ilgili detaylı bilgileri alarak test araçlarının bulunduğu garaj kapısına geldik. Garaj kapısı yavaş yavaş yükselirken içerideki müzik sesi de yükselmeye başladı ve sisler içerisinde rengarenk Audi Q2’ler görünmeye başladı. Sarı, mavi, kırmızı, turuncu adeta gökkuşağı gibi görünüyorlardı.

Benim renk seçimim mavi oldu. Bir anda içinde buldum kendimi. Araçla ilgili ilk dikkatimi çeken özellik ise aşağıya inerek, renkli denge kanatlarına sahip C sütunlarıyla birleşen düşük tavanı oldu. Bu detay, Audi Q2’nin sportif karakterini daha da ön plana çıkarmış.

İç tasarımı oldukça sade ve fonksiyonel. Dokunmatik ekranını kullanmak hem basit hem de ergonomik. MMI ekranı standart olarak gösterge panelinin üst kısmında yer alıyor. Bu akıllı dokunmatik alan üzerinde, sistemde istenilen işleve ulaşmak için hedefle ilgili az sayıda birkaç karakterin girilmesi yeterli oluyor. MMI touch özelliğine sahip MMI navigation plus ise bizi Zürih’te yarı yolda bırakmadan gideceğimiz yere ulaştırdı.

Audi sanal kokpit, okuması kolay analog göstergelere bir alternatif olarak sunuluyor. 12,3 inçlik ekranı, biri takometre ile hız göstergesine, diğeri de bilgi eğlence ve/veya navigasyon verilerine odaklanan iki farklı ekran moduna sahip. Böylelikle gözünüzü yoldan ayırmadan istediğiniz tüm bilgilerin görüş alanınıza yansıtılması müthiş bir konfor.

Q2’nin iç mekanı beş kişilik. Dört kapı da oldukça geniş açılıyor böylelikle otomobile rahatlıkla girilebiliyor. Sportif bir tarzı olmasına rağmen çocuklu aileler de; bebek koltuğunu, pusetlerini ve diğer bebek-çocuk araç gereçlerini rahatlıkla arkaya yerleştirebilirler. Görüş alanı da oldukça iyi yani arka koltukta oturanlarda en az ön koltuktakiler kadar ferah ve konforlu bir yolculuk yapabiliyor.

Bagaj bölmesi 405 litreye kadar yük alabiliyor ve bagaj kapasitesi arka koltuklar katlandığında 1.050 litreye kadar çıkıyor. Seyahat etmeyi seven ya da sportif faaliyetlerden hoşlanan kişiler için ideal bir bagaj kapasitesi. Örneğin orta kısım; kayak malzemeleri gibi eşyaları taşımaya uygun dikey yükleme yapılmasına olanak sağlayan şekilde geniş tasarlanmış.

Akşamları, opsiyonel LED aydınlatma sistemi de  iç mekanı özellikle çekici kılıyor. LED ışıklar, gösterge panelinin ön kısmındaki işlemeleri ve orta konsolu aydınlatıyor. Sürücüler, MMI’yı kullanarak 10 farklı renk arasından en sevdiğini seçebiliyor.

 Q2’de bulunan sürücü yardım sistemleri, opsiyonel olarak sunuluyor Audi pre sense front, radar sistemini kullanarak, yaya geçişleri ya da otomobilin önündeki araçtan kaynaklanan tehlikeli durumları tespit edebiliyor. Sistem, sizi uyarıyor ve gerekli olması halinde düşük hızlarda otomobili durdurana kadar fren yapıyor. Hem sizin hem başkalarının hayatını kurtaran bu sistem benim en beğendiğim özelliklerinden birisi oldu.

Diğer önemli özellikleri ise; Adaptif hız kontrolü, radar desteği sayesinde öndeki otomobille aradaki mesafeyi arzu edilen düzeyde tutuyor. Q2’de yer alan bir diğer önemli sistem de trafikte sürüş asistanı da ilave ultrasonik sensorlerı ve ön kamerayı kullanıyor. Bu sistem ayrıca, saatte 65 kilometreye kadar olan hızlarda yavaş akan trafikte direksiyonun görevini de üstlenebiliyor. Audi şerit değiştirme asistanı, radar ve video kamera tabanlı sistemiyle şerit değişikliklerini takip ediyor. Audi aktif şerit takip asistanı da sürücünün şeridinde kalmasına yardımcı oluyor. Eğer sürücü, şeritten ayrılma uyarı sisteminden gelen uyarılara tepki vermezse, yine acil durum asistanı fren yaparak Audi Q2’nin durmasını sağlıyor. Kamera tabanlı trafik işareti tanıma sistemi de sürücüye hız sınırlarını, girilmez bölgeleri ve diğer işaretleri grafik olarak gösteriyor.

Biz kadınları en çok mutlu edecek özellik ise yeni nesil park asistanı. Bu sistem, aracın paralel ve dik park alanlarına girmesini sağlayacak şekilde manevra yapabiliyor. Sürücünün dik bir park bölmesinden geri geri çıkmak istemesi halinde çapraz trafik arka asistanı devreye giriyor. Radar sensörleri ile otomobilin arkasındaki trafiği izliyor ve durumun gereğine göre tepki veriyor.

Zürih’te bizlere test için 7 farklı rota sunuldu. Tabiki en uzun rota olan dağ yolunu tercih ettik. Hem aracın auto, comfort, dynamic, efficiency, individual olarak sıralanan beş farklı modunu denemiş olduk hem muhteşem orman manzarasının ve havasının tadını çıkarttık.

Günün sonunda Türkiye’de Kasım ayından itibaren satışa sunulacak olan Audi Q2 ile Alp Dağlarının muhteşem manzarası eşliğinde keyifli bir sürüş deneyimi yaşadık.

 

Bir bakışta

Audi Q2

Dış tasarım ve gövde

- Kompakt SUV, uzunluk 4,19 metre (13.7 ft), coupé benzeri çizgiler, güçlü ve köşeli görünüm, dar pencere yüzeylerine sahip

- Çokgen tasarım, içbükey kanatlar ve vurgulu lastik bombeleri ile daha agresif

- C sütunu üzerinde kanat sportifliği arttıran bir öğe olarak göze çarpıyor

- Döşeme çizgisine göre ek parçalar kişiselleştirmede fark yaratıyor

- Birçok canlı renk de dahil 12 farklı renk seçeneği ile ayrışma fırsatı sunuyor

- Dinamik arka dönüş sinyal lambalarıyla opsiyonel LED farlar ve led arka ışıklar

İç mekan ve kontroller

- Beş kişilik yer, sürücü ve öndeki yolcu için sportif oturma pozisyonu

- 405 litre (14.3 cu ft) kapasiteli bagaj bölmesi, azami 1.050 litre (37.1 cu ft)

- Sıkı iç tasarım, opsiyonel arka aydınlatmalı geniş bölge işlemeleri

- İki döşeme çizgisi, döşeme ve işlemeler için canlı renkler

- MMI ekranı standart; Audi sanal kokpit ve ek bilgilendirme ekranı opsiyonel

- Dokunsal geri beslemeli MMI touch, doğal dille çalışma, serbest metin arama

Bilgi-Eğlence

- 8,3 inç monitöre sahip MMI navigation plus ve hızlı çevrimiçi bağlantı için LTE modülü

- Modüler bilgi-eğlence platformu, ikinci nesil

- IOS & Apple Car Play için Audi akıllı telefon arayüzü

- Kablosuz şarja sahip Audi telefon kutusu

- Bang & Olufsen Sound System

Motor ve şanzıman

- 1.0 TFSI: 85 kW (116 hp), 2.000 ve 3.500 arasında 200 Nm (147.5 lb-ft)

- 1.4 TFSI: 110 kW (150 hp), 1.500 ve 3.500 arasında 250 Nm (184.4 lb-ft)

- 1.6 TDI: 85 kW (115 hp), 1.500 ve 3.200 arasında 250 Nm (184.4 lb-ft)

- Altı vitesli manuel şanzıman standart, yedi vitesli S tronic opsiyonel 

Şasi

- Hidrolik direksiyon standart, quattro değişkenleri için dört bağlantılı arka süspansiyon

- Opsiyonel Audi drive select yol tutuş sistemi, adaptif tampon kontrolüyle opsiyonel süspansiyon

- Lastik seçici tork kontrolü ve offroad moduyla iki aşamada devreden çıkarılabilen Elektronik Stabilizasyon Kontrolü

- 145 milimetre (5.7 in) yerden yükseklik

- 16 ile 19 inç arasında değişen lastik seçeneği

Sürücü asistan sistemleri

- Opsiyonel; Yaya tespit sistemiyle Audi pre sense front, Stop&Go işlevine sahip adaptif hız kontrol, trafikte sürüş asistanı, Audi şerit değiştirme asistanı, Audi aktif şerit takip asistanı, park asistanı ve çapraz trafik asistanı, acil durum asistanı